Pochwała kobiecości… czyli Bridget Bardot w roli głównej.

Większość z nas  gdy słyszy Bridget Bardot wzdycha…

Co BB ma w sobie, że pokochaliśmy ją do tego stopnia, że chcemy być jak ona?

Błyskotliwa, wyjątkowa i niedościgniona. Synonim wolności, niezależności, a także figlarnej pomysłowości. To właśnie ona królowała w najdroższych restauracjach Paryża na boso.  Nosiła dżinsy, koszulki i chodziła topless. Dzięki jej osobie bikini zyskało popularność, a rybaczki kończące się za kolana i sweterki z wielkim dekoldem odsłaniającym ramiona stały sie kultowe, tak samo jak balerinki na płaskim obcasie oraz rozkloszowane sukienki szyte z koła.  Krótkie sukienki zestawiała z cuissardes (botkami za kolana).  Co więcej, już w latach 50. BB nosiła  “smokey eye”, który do dziś zauważamy na kobiecych powiekach. Ceniła projekty Ted’a Lapidusa, francuskiego projektanta mody o rosyjskich korzeniach. Twórca mody unisex (wprowadził na wybieg dżinsy). Stała się niedoścignioną ikoną mody o której czytamy po dzisiejsze czasy, europejską odpowiedzią na Marilyn Monroe, a także bohaterką niektórych dzieł Andy’ego Warhola oraz przyczyną powstania kultowego utworu “Je t’aime… Moi non plus”.  Bridget Bardot poprosiła o napisanie najbardziej romantycznej piosenki, jaką tylko można by sobie wyobrazić i w ten sposób do dziś słuchamy, niegdyś kontrowersyjnego tekstu, dziś powszechnie nuconego utworu o miłości. Broni praw zwierząt

BB żyje w zgodzie ze sobą bo każdy ma prawo żyć jak chce, ale nie każdy ma odwagę, stąd staje się jeszcze bardziej niedościgniona dla wielu z nas.

Warhol’s Portrait Series Of Brigitte Bardo Opens At Gagosian Gallery

Andy Warhol “Bardot”

Andy Warhol “Bardot”

 

Bridget Bardot

“Niezależność. Przecież ona nie istnieje na zewnątrz, ale wewnątrz nas. Jeśli wewnętrznie zależę od czegokolwiek lub kogokolwiek nie pomogą mi nawet najbardziej sprzyjające warunki”

Bridget Bardot

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s